Národní investiční plán vlády pro Šumpersko

16.02.2020

positivSU si drží odstup od politických témat, jenže jak použijete slovo 'vláda', jste v tom až po uši. Jdeme do toho, protože vám chceme malinko představit Národní investiční plán, což je zjednodušeně řečeno soupis investic, které když se zrealizují (ne nutně všechny), tak se Česko stane lepší zemí a s tím se i Šumpersko stane lepším okresem. Do seznamu padlo několik návrhů investic týkajících se Šumperska, chceme je zmínit.
V roce 2021 to má být vytoužený obchvat Bludova za 3,9 miliardy korun. Spadá tam i elektrifikace železnice ze Šumperka do Uničova, což vyjde na 3,6 miliardy. Zůstaneme-li na železnici, tak opravy nádražních budov se dočkají Hanušovice a Branná. V roce 2021 by mělo dojít na obchvat Postřelmov - Chromeč, stát zde hodlá investovat 540 milionů Kč. Dostat z havarijního stavu chce příští rok zámek Velké Losiny (cca 290 milionů) a někdy v roce 2030 by mohlo dojít na výstavbu zimního stadionu v Zábřeze, který by vyšel na asi 100 milionů.
Je jasné, že investic v okrese Šumperk proběhne do roku 2050, do nějž vládní investiční strategie cílí, mnohem mnohem více, přijde nám ale správné, že tu je pokus o soupis. Ten snad zvýší šance na to, že příští vlády zachovají určitou kontinuitu vedení země, pokud jde o investice. Starostky a starostové správně reagují, když říkají, že ví o důležitějších investicích, je tedy potřeba pracovat na sladění not na ose 'vláda - kraj - města/obce'. Ostatně premiér České republiky zmiňuje, že jde o živý dokument a vyzývá, ať posíláme další návrhy na narodnikonzultace@vlada.cz, tak pojďme do hry dostat další peníze pro Šumpersko.

Foto (zdroj): Michal Kmínek