Most v Petrově předmětem vědeckého pokusu

06.08.2019

To se tak často nepoštěstí, aby se malá obec Petrov nad Desnou dostala do celorepublikového zájmu. Stalo se tak díky vědcům z Českého vysokého učení technického, kteří byli přizváni Ředitelstvím silnic a dálnic k demolici mostu bratří Kleinů, jenž v Petrově stojí od roku 1906. Tenhle most určený k výměně se tak v přímém přenosu stal hlavním aktérem řízené destrukce, na které odborníci ŘSD a vědci ČVÚT otestovali speciální technologii SMA (slitiny s tvarovou pamětí) pro zesílení konstrukce. Jde o první použití téhle konstrukce na mostě na světě, to Petrov nad Desnou dostane minimálně do světového zájmu stavbařů a mostařů ;-)
Test spočíval v řízeném přetížení mostní konstrukce silničními panely a obřími pytli naplněnými štěrkem, nachystáno jich bylo 520 tun. Jen pro vaši představu, v době normálního provozu byl na most povolen vjezd autům do váhy 13 tun. No, most extrémní zátěžový test k překvapení všech ustál, ale i tak měření vědcům přineslo spousty zajímavých dat. Ta poslouží ŘSD k zapojení nových technologií při budoucí stavbě mostů, takže test za necelých 1,5 milionů korun za to rozhodně stál.
Obyvatelé Petrova nad Desnou se samozřejmě těší na nový most, který dopravní situaci v obcí vrátí do normálu, počítá se s tím do konce roku.
Jo, část hlavní hvězdy pokusu, most z mostárny Klein, budete moci obdivovat ve vikýřovickém Muzeu silnici.

Foto (zdroj): archiv ČVÚT