Mohelnice jako město vhodné pro podnikání

26.12.2019

positivSU miluje kvalitní žebříčky a vypovídající statistiky, které možná neumí říct všechno, svou hodnotu však mají. Už od roku 2008 v celé zemi probíhá každoroční soutěž 'Město pro byznys', která má i svá krajská kola.
Poněkud v tichosti byly na podzim vyhlášeny i výsledky téhle ankety za celé desetiletí, kam do výběru pronikla i Mohelnice. Ačkoli to nakonec nestačilo na žádnou z medailí, rádi bychom upozornili na kritéria, v nichž si město vedlo dobře.
Zcela očekávatelně Mohelnice brala plusové body za přítomnost dálnice, líbil se i nízký koeficient daně z nemovitosti. Díky přítomnosti mohelnických středních škol zde máme nadprůměrně vysoký počet absolventů s odborným vzděláním a snad i proto nám roste počet ekonomických subjektů. Pochvalou vedení města pak lze nazývat nízkou zadluženost a nadprůměrné kapitálové výdaje města. Třešinkou na dortu je fakt, že se líbí městský web ;-)
Ale soutěž radnici umí vyjevit i oblasti, ve kterých se musíme zlepšit a také to je důležitá zpětná vazba. Je třeba dělat něco se stárnutím populace, docela vysokou nezaměstnaností mezi mladými a nízkém podílu podnikatelů ve vztahu k počtu obyvatel.
To všechno může být signál novým podnikatelům, kde zvážit umístění svého sídla, může to být dobrá zpráva pro ty, kteří už Mohelnici jako město otevřené podnikání využívají.
Takže rado, zastupitelstvo, i nadále vyhrnuté rukávy a makáme ;-)