Migrační toky směr Šumpersko a Zábřežsko

04.03.2021

Budeme upřímní, okres Šumperk si každoročně připisuje úbytek, pokud jde o celkový počet obyvatel, ale my jsme positivSU, my se snažíme hledat i pozitiva, ve všem vidět příležitost. Vidíme ji i teď.

Koukáme na data Českého statistického úřadu, na počty lidí přistěhovalých na Šumpersko a Zábřežsko za posledních 5 let (2015-2019), a je to určitě něco, nad čím se dá sedět a přemýšlet.

Už dlouho tvrdíme, že vylidňování regionu lze aspoň částečně kompenzovat aktivním lákáním lidí z celé republiky, aby šli žít sem, protože pro určitou část z nich může být tenhle kraj snovým místem. Mohou to být lidé z distančních profesí a kreativci, mohou to být majitelé fungujících firem, mohou to být mladé rodiny...

Čekali byste třeba, že ve sledovaném období se sem přistěhovalo z Prahy celkem 265 obyvatel (z toho 197 na Šumpersko, 68 na Zábřežsko)? Z Brna přišlo 163 lidí (z toho 116 na Šumpersko, 47 na Zábřežsko)? Okres Jeseník směrem k nám "vykrvácel" o 290 občanů (Šumperk 221, Zábřeh 69), no a z Olomouce to bylo 352 lidí (Šumperk 248, Zábřeh 104).

Co tím chceme říct? Asi to nemůžeme moc křičet za hranice Šumperska a Zábřežska, každopádně náš okres - lídři, kteří to mají/chtějí řešit, by měli napnout své P.R. a marketingové dovednosti směrem ku Praze, Brnu, Olomouci a lovit budoucí obyvatele právě na těchto místech, prostě proto, že u nich je solidní ochota přistěhovat se na Šumpersko.