Malý pivovar s velkým významem - Welzl Zábřeh

17.06.2019

Malý pivovar je možná malý byznys, ale velká věc pro město, které svůj malý pivovar má. Tři roky se chlubí pivovarnickým právem i město Zábřeh. Zítra to budou přesně tři roky, co Zábřežan Tomáš Kozák se svým parťákem Milošem Hrabákem (uznávanou kapacitou v pivním byznyse) otevřeli svůj minipivovar, který pojmenovali po nejslavnějším zábřežském rodákovi Janu Eskymo Welzlovi.
Svůj domov pivovar našel v bývalé kotelně na sídlišti Krumpach, ale jeho pivko dostanete na více místech po celém Zábřežsku. Pivo Welzl se, jako správný cestovatel, dostal se už i do Chorvatska a Anglie. To čeští fajnšmejkři Welzla dostanou i v degustačních pivních barech v Praze, Brně či Hradci Králové a přes léto minipivovar cestuje po pivních festivalech.
Sládek Marian Bezděk vaří mnoho druhů a typu piv, od svrchně i spodně kvašených, od ležáků přes 'ejly' a další speciály, pochopitelně vše nefiltrované, nepasterované. Výkladní skříní je Welzl 11° a třeba Welzl 15° Vanilla Milk Stout slavil úspěch i na pivní soutěži.
A tak je život v Zábřeze poslední tři roky prostě jiný. Jsme národ pivařů, platí to i pro náš region a vědomí, že město má svůj vlastní pivovar, nás nabíjí entuziasmem.

Foto (zdroj): archiv Pivovar Welzl