Malé vysvědčení pro Šumperk, jako město pro byznys

29.10.2021

Jsme pro bezbřehé povzbuzování Šumperska v jeho snažení stát se lepším místem pro život, ale nezaškodí si občas obstarat zpětnou vazbu od někoho nezaujatého, kdo tady nežije, nevydělává, neutrácí, nezaměstnává a tak.

Takhle nezaujatým je srovnávací výzkum Město pro byznys, který si na datech seřadil všech 205 českých měst s rozšířenou působností (+22 městských částí Prahy) a podíval se na jejich podnikatelské prostředí a chování veřejné správy vůči ní. Nutno říci, že v krajském srovnání se Šumperk umístil v polovině startovního pole - byl 7. ze třinácti.

Pokud jde o samotné podnikatelské prostředí, tak jsme pohořeli na demografickém vývoji (stárnutí, vystěhovávání, malé počty zájemců o práci, nízký počet dokončených bytů), dobrá není ani vzdálenost k dálnici, ale s tím Šumperk hne těžko. Naproti tomu jsme bodovali s počtem podnikatelů a firem, a také s cenami stavebních pozemků.

Druhou sledovanou oblastí byl přístup veřejné správy k ekonomickým subjektům, kde jsme se moc nepochlapili s výdaji do vzdělávání a sportu a výzkumníky úplně nepotěšil rozsah úředních hodin. Oproti tomu plusové body jsme dostali např. za čerpání evropských peněz a výdaje na veřejnou dopravu a kulturu a příznivou výši daně z nemovitosti.

Suma sumárum to pro Šumperk znamená za Olomoucký kraj sedmou příčku ze třinácti, za sebou máme Šternberk, Lipník, i ten Jeseník ;-) Nej Městem pro byznys je Prostějov.

Nejlíp uděláme, když budeme stavět na tom dobrém, co tady je a pořádně zamakáme na zlepšování toho, s čím lze něco dělat.

Foto (zdroj): město Šumperk, Bohuslav Vondruška