Malá Morava a Bludov jsou smart city

15.03.2019

Je to teď hrozně cool téma, dělat z obcí a malých měst po vzoru metropolí takové smart cities a není to lehké. Věci nějak prošpikované technologiemi stojí většinou hodně peněz. Ale dobře, že se tím starostky a starostové v okrese Šumperk zabývají. Je potřeba držet krok s dobou.
Tak třeba Bludov a Malá Morava se zapojili do chytrého monitoringu odpadů. Odpadů, které vyprodukují jejich občané, a to jak komunálního, tak separovaného. Zjednodušeně řečeno jde o to, že systém sleduje, kolik domácnost vyprodukuje netříděného odpadu a kolik odpadu vytřídí. Za zodpovědné chování a separaci pak domácnosti sbírají jakési eko body, na jejichž základě jsou jim pak přepočítány poplatky za svoz odpadů v následujícím roce.
Jako u všech takových systémů zejména u malých obcí je potřeba hledět na implementační a provozní náklady, Bludov i Malá Morava se však dušují, že systémy běží a úspory správně se chovajících domácností se pohybují v řádech desetikorun až stokorun. Tak fajn, to je smart.
Doporučujeme všem městům a obcím bedlivě sledovat vývoj nejen pokud jde o chytrý svoz odpadů, ale téma smart city celkově, rodí se velmi zajímavé a přínosné věci.