Lukáš Čermák plave proti proudu a je v tom mistr ČR

20.11.2019

A dneska zase jednu o překonávání překážek a odmítání slova 'nejde'. Šumperský Lukáš Čermák je patnáctiletý kluk, kterému ve třech letech diagnostikovali autismus, což je celoživotní vývojová vada mozku, která s takovým jedincem dosti zamává. Zamává tedy i s rodinou. Autističtí lidé mají problémy s komunikací, sociálními vazbami, obtížně se orientují v čase a tak.
Jenomže to nemusí být konec světa a máme pro vás důkaz. Silný Luky se ve dvanácti letech pustil za vydatné podpory rodiny do plavání, které by mělo být dle medicíny autistům zapovězené, leč po půl roce tréninku už v základu uměl hlavní plavecké styly a pomalu mohl začít závodit. A ne na nějakých oblastních kláních, rovnou na republikové úrovni. Z předchozího Mistrovství ČR hendikepovaných měl bronz, teď o uplynulém víkendu v Liberci zkompletoval cenné kovy z MČR už i na stříbro a zlato. Šumperk má mistra republiky! K tomu má z letních Evropských her hendikepované mládeže bronz, takže závodník par excellence a možná adept na některou příští paralympiádu.
Pyšná je maminka, nadšení jsou všichni, kteří Lukášovi pomáhají a tady je potřeba zmínit unikátní šumperské zařízení Dětský klíč, které se právě na děti s autismem specializuje. Velký dík patří i trenérovi plavání, zábřežskému Jiřímu Šípovi, ten Lukášovo plavání posunul ještě víc do sportovna. A nejvíce je potřeba tleskat samotnému Lukášovi, to on plave proti příslovečnému proudu a je v tom skvělý.
Nechť je jeho příběh motivací všem, kteří si myslí, že hendikepy nejde porazit nebo alespoň "občůrat". Jde to totiž mnohem častěji, než si myslíme.
Jo, Lukáš v sobotu oslaví 16. narozeniny, tak všechno nejlepší.