Lokální cestovní ruch čeká dobrý podzim

09.08.2020

Pokud se podíváme na modelové analýzy agentury CzechTourism, jak podle ní může vypadat dopad pandemie na český cestovní ruch, to jsou ztráty v řádech desítek až nižších stovek miliard korun. Třeba Praha spadne klidně o 45 %. Touto optikou je v tom Olomoucký kraj jen za -3 %, a taky predikovaná ztráta pracovních míst v turismu je 4. nejnižší (-2 000).
Je nasnadě, že o bytí a nebytí mnoha subjektů participujících na cestovním ruchu na Šumpersku a v Jeseníkách rozhodne podzim, který když bude silný, může pomoci dohnat jarní ztráty. CzechTourism říká, že třetina Čechů už plánuje podzimní dovolenou a právě to, o jakých typech odpočinku lidé uvažují, nám dodává optimismu, protože jejich preference přesně trefují to, co jim náš region dokáže nabídnout.
Na 40 % oslovených respondentů chce do přírody, lázní a wellnessu. Následuje se skoro 30 % odpovědí chuť poznávat památky, jako jsou hrady a zámky a asi 23 % Čechů bude na podzim hledat aktivní dovolenou spojenou s pěší turistikou, cykloturistikou a horskou turistikou. Sorry jako, ale ty odpovědi jsou snad šité na míru :-) Termály Losiny, všechny atraktivity na (cyklo)turistických trasách, zámek Velké Losiny, Kolštejn, Dlouhé stráně, Vojenské muzeum Staré Město, Ruční papírna Velké Losiny, Pivovarnické muzeum Hanušovice, Muzeum Olomouckých tvarůžku i šumperská expozice čarodějnických procesů ... vás všech se tohle týká.
Teď stačí relativně málo, dát o sobě pořádně vědět, protože Češi jsou letos na Česko fakt naladěni. Portál Kudyznudy.cz trhá rekordy v návštěvnosti a okres Šumperk tam má velmi slušné zastoupení. Nezapomeňte na kampaň #světovéČesko ;-)

Foto (zdroj): Karel Jára