Kyberbezpečnost škol a úřadů v okrese Šumperk

10.09.2020

S rostoucím významem internetu roste i zájem hackerů dostat se k datům, která po www běhají. Ve světě informačních technologií je internetové zabezpečení důležité, přesto tomu hodně těch, co data shromažďují, nevěnuje dostatečnou pozornost.
S platformou Obce v datech jsme si posvítili na to, zda a kdo z veřejných institucí na Šumpersku používá základní šifrování webových stránek. Dodáme, že v celorepublikovém měřítku ještě asi třetina webovek státních subjektů nefunguje na protokolu HTTPS, což je ten nejzákladnější stupeň zabezpečení ztěžující kyberzlodějům práci. Obecní weby jsou na tom ještě hůře, prakticky polovina měst a obcí funguje na zastaralém, a hlavně nedostatečném HTTP.
Uklidnili jsme se, když jsme si ověřili webové stránky několika subjektů, u kterých se nemusíte bát mít přihlašovací údaje či vyplňovat jejich dotazníky a formuláře. Jsou to například stránky měst/obcí Šumperk https://www.sumperk.cz/, Zábřeh https://www.zabreh.cz/, Mohelnice https://www.mohelnice.cz/, Rapotín https://www.rapotin.cz/, Hanušovice https://www.hanusovice.info/, taky Nemocnice Šumperk https://www.nemocnicesumperk.cz/, webovky škol - ZŠ B.Němcové Zábřeh https://www.bozenka.cz/, 6. ZŠ Šumperk https://www.6zs.cz/, ZŠ a MŠ Velké Losiny https://www.skola-velke-losiny.cz/, Gymnázium Šumperk https://www.gymspk.cz/, Střední zdravotnická škola Šumperk https://www.szssumperk.cz/, Gymnázium Zábřeh https://gyza.cz/...
Na závěr možná vzkaz všem obcím, školám, a vlastně taky firmám, jejichž weby dosud běží na HTTP. Víte, že největší vyhledávač Google vaše stránky umísťuje při vyhledávání naprosto cíleně na nižší pozice? Informace o vás se tak dostávají k vaší cílové skupině hůře.