Kvalita života v Šumperku

02.01.2019

Nalijme si čistého vína, v okrese Šumperk není všechno 100%, dokonce mnoho věcí za moc nestojí. Často je zmiňována nízká nabídka opravdu dobře placené práce. Mladí si svoji budoucnost na Šumpersku příliš nepředstavují.
Jenomže ono taky záleží, s čím naši situaci srovnáváme a jakému kritériu dáváme prioritu. Společnost Obce v datech nám zpřístupnila analýzu, v níž sledovala kvalitu života v Šumperku. Můžeme vás uklidnit, v některých důležitých parametrech jsme dopadli velmi dobře a v konečném srovnání jsme za sebou nechali třeba Bruntál, Krnov, Rýmařov, ale i Ostravu a mnoho dalších měst, která by se na první pohled mohla zdáti lepšími nežli Šumperk.
Navzdory tomu, že positivSU si obvykle všímá pozitiv, seznámíme vás s tím, co podle studie nemáme konkurenceschopné. Situace není dobrá s počtem dětských lékařů, s čímž možná souvisí index průměrné délky života, taky nižší. Mizerná je podle autorů nabídka pracovních míst na Úřadu práce a na pracovních portálech a pokulhává nám to tady v kvalitě středních škol. Data vyjevila i známý fakt, že silniční síť i přes zkvalitňování prostě není rychlá. Údajně je tu málo restaurací. No a ránu nám zasazuje index stěhování mladých, kdy se porovnává počet odchodů a příchodů lidí ve věku 20-34 let, v případě Šumperku je záporný.
Jenže je tu druhá strana mince a tady už Šumperk a de facto celý okres na své soupeře získává, pojďme se na to podívat. Dobře hodnocena je dostupnost nemocnice. Body sbíráme s indexem znečišťovatelů ovzduší, profitujeme z toho všichni. S přírodou je to celkově fajn, rádi můžeme být za množství chráněných území. Možná se vám to nezdá, ale oproti Praze to máme skvělé i pokud jde o finanční dostupnost bydlení, potvrzuje to i relativně menší počet vyplácených příspěvků na živobytí. Velmi slušně jsme na tom s kapacitou mateřských a základních škol, zaměřme se na jejich kvalitu a bude nám tu opravdu dobře. Vzdělané obyvatelstvo se alespoň může pokusit zvednout ty parametry, v nichž si tak dobře nevedeme. Víte, co ještě výzkumníkům dobře rezonovalo? Že je v Šumperku velký počet spolků a zájmových sdružení, které naše město dělají kvalitnějším místem pro život.
Máme tu spousty šikovných lidí, úspěšných podnikatelů, k tomu nově zvolené vedení města, to by v tom byl čert, abychom si nemohli polepšit. Dejte nám vědět, co si o statistikách myslíte a jak se na Šumpersku cítíte vy?