Kvalita života v Mohelnici

25.01.2019

Abychom to tu udělali lepším, musíme vědět, na čem zapracovat. Společnost Obce v datech uvolnila analýzu, kterou o Mohelnici zpracovala. Celkový index kvality života přidělil Mohelnici 5,4 z 10 možných bodů, což městu přiřklo 3. příčku v rámci Olomouckého kraje. Je to dobré? Je to špatné?
Vy víte, že positivSU je zaměřené na pozitiva, ale chceme, abyste věděli, co za problémy tu je. Hodnotitel považuje za důležitý počet chráněných území, těch tu příliš není. Ačkoli tu máme mnoho velkých průmyslových zaměstnavatelů, dle analytiků je v Mohelnici slabá nabídka pracovních míst na pracovních portálech a Úřadu práce. Dobře nedopadlo hodnocení kvality středních škol, které pracovalo s výsledky studentů u státních maturit. Na štíru jsme s množstvím dopravních nehod, jež jsou vztaženy na počet obyvatel a nepozdává se ani železniční infrastruktura, minimálně jde-li o počet vlaků odbavených na místním nádraží.
Když se ale podíváme na parametry, které pro Mohelnici vycházejí příznivě, pak můžeme zmínit solidní množství dětských lékařů. Navzdory slabé nabídce nových pracovních míst, je zdejší míra nezaměstnanosti hodnocena kladně, snad to nezmění ani letošní propuštění u některých velkých zaměstnavatelů. Co je fajn a souvisí to právě s vysokou zaměstnaností, je index hmotné nouze, který v případě Mohelnice vypovídá o tom, že tady není tolik vyplácených příspěvků na živobytí a doplatků na bydlení. S tím souvisí i na české poměry nízký počet exekucí. Pochvalu má město za dostatečné kapacity na mateřských a základních školách, což kvitují hlavně mladé rodiny, senioři zase ocení počet supermarketů. A ještě jedna pochvala všem Mohelničákům, nekvete tady hazard, myšlen ten spojený s výherními automaty všeho druhu.
Suma sumárum je z toho 70. pozice v rámci ČR, za Mohelnicí jsou třeba Mladá Boleslav, Karlovy Vary, Prostějov i Zábřeh i Šumperk. Taky Jeseník.
Ale žádný spánek na vavřínech, město na sobě musí pořád makat. Máme tu spousty šikovných lidí, úspěšných podnikatelů, k tomu nově zvolené vedení města, to by v tom byl čert, aby si Mohelnice nemohla polepšit.