kreativSU: Jan Barančík - oceňovaná filmařina z ptačí perspektivy

23.09.2021

Máme rádi, když lidé mají sny a přejeme každému z nich co nejméně hrbolatou cestu k jejich splnění. To cesta šumperského filmaře a fotografa Honzy Barančíka zda se být poměrně přímočará, ale není to žádná protekce tam u toho nahoře, je za tím obyčejná pracovitost. Anebo si myslíte, že díky dronu, což je jeho hlavní pracovní náčiní, to má v nebi nakloněné? ;-)

Jak myslíte, podle nás se prostě jen úročí přes osm let cesty za sny. Na té cestě jsou to hodiny a hodiny létání hlavně nad Baranovou (přezdívka H. Barančíka) rodnou krajinou - milovanými Jeseníky. To létání bylo například kvůli dokumentům pro Správu CHKO Jeseníky, kvůli "ptačím" záběrům pro Red Bull, Holbu, taky pro Olomoucký kraj, T-Mobile... a skvělé výsledky práce mu vynesly i spolupráci s Českou televizí (pořad Herbář).

Průlomový jeví se být rok 2019 - jeho krátký dronový klip z Norska mu vynesl několik zahraničních ocenění, třeba v New Yorku, Los Angeles, Istanbulu, Kanadě... a v největší dronové soutěži Drone Award pronikl do TOP 12.

Co říkáte, je to hladká či hrbolatá cesta za snem - točit pro BBC anebo National Geographic?

Honza Barančík je dalším kreativcem Šumperska/Zábřežska, o němž je dnes křtěná publikace DESIGN kreativSU (v 18hod. v kavárně Pikola).

Foto (zdroj): Jan Barančík