Kreativní psavec Martin Šinkovský

01.08.2019

Šumperk měl a má hodně talentovaných lidí, jež právě jejich šikovnost často odvála z rodného kraje dál do světa, ale Martin Šinkovský patří rozhodně k těm, kteří na Šumperk nezanevřeli. On jej dokonce vpašoval do právě chystaného komiksu Trikolora. Ten mu každou chvíli vyjde v nakladatelství Albatros a Šumperk v něm dělá kulisu příběhu desetiletých dětí prožívajících Sametovou revoluci v malém okresním městě.
Martin vystudoval teorii a dějiny dramatických umění na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kde teď tenhle šumperský rodák vede občansky aktivní život. Jako každý umělec se umí vyjadřovat ke společenské situaci v naší zemi, ale hlavně dělá to, v čem je skvělý - píše.
Vytvořil úderné duo s výtvarníkem Ticho 762, kterému k jeho komiksovým kresbám píše scénáře. Anebo Ticho 762 kreslí komiks k jeho scénáři? ;-) Ty vycházejí třeba v legendárním časopise ABC nebo KomiksFest! Revue. Martin Šinkovský je nadšeným autorem dětských knížek, úplně nejvíc nejraději je, že stojí i za úspěšným večerníčkem Krysáci, ale na svém kontě toho má více. Zmíníme jen některé - Chodil obr po zemi, Mlžný ostrov zbarvený do ruda či dvě dobrodružné knihy Vincent a Bóďa ... Speciální zmínku si zaslouží hororová kniha Městečko Kytice, v níž se úspěšně pokusil převést Erbenovu sbírku básní Kytice do beletrie. Napínavý příběh plný krve, zla a smrti zavede čtenáře do moravských Sudet, a protože titul je určen mládeži, možná u ní samotného Erbena zpopularizuje.
Martin Šinkovský se na literárním poli pohybuje vcelku suverénně, neméně dobře mu to jde i v roli marketingového textaře v reklamní agentuře. Holt, jak máte psavé střevo, zvládnete rozepsat na čtyři odstavce i nákupní seznam.
Moc se radujeme z jeho úspěchů a přejeme, ať má čas a inspiraci psát všemi deseti a třeba od desíti do desíti (hodin).

Foto (zdroj): archiv Martin Šinkovský