Kosmonaut z Brníčka?

19.04.2019

Nám se zdá, že na zemi s jedním jediným kosmonautem ve vesmíru (Vladimír Remek v r. 1978) je tu kosmonautika velice populární. Nepochybně to jde na vrub dobré práci Akademie věd ČR a také České kosmické kanceláře. No a taky myslíme, že tomu pomohla postava Krtečka od Zdeňka Milera.
Víte, ona je to v našem dospěláckém světě maličkost, ale pro mladého kluka může mít setkání s nefalšovaným astronautem fatální dopad. Takže my se musíme zaradovat ze zážitku, který si z olomoucké Pevnosti poznání odnesl Tomáš Schauer z Brníčka. Považte, rukou mu potřásl a památeční certifikát předal sám americký kosmonaut Andrew Feustel, který se v Česku stal nesmrtelný právě tím, že na palubu raketoplánu s sebou v roce 2011 vzal plyšového Krtečka.
Mladý Tomáš se zapojil do fotografické soutěže v projektu Posviťme astronautům na cestu, jehož obrázek porota vybrala a ten pak putoval na vesmírnou stanici. Odměnou jemu a dalším třem dětem z celé ČR bylo osobní setkání s jedním z nejvýznamnějších amerických astronautů současnosti.
Co vy víte, Tomík se určitě pochlubí spolužákům a třeba se z toho narodí nová vášeň celé třídy a Brníčko u Zábřeha bude za pár let skloňováno jako rodiště českého kosmonauta anebo minimálně odborníka na vesmír.