Kdo se přistěhoval na Šumpersko?

18.02.2019

Ehm, všichni víme, že Šumpersko trpí odlivem obyvatelstva. Ostatně jako většina českého a moravského pohraničí. Přestože už pro Šumpersko neplatí mnohé mýty o vysoké nezaměstnanosti, nedostatku dobře placené práce, slabší nabídce volnočasových aktivit apod., úbytek lidí z okresu Šumperk se zatím nepodařilo zastavit.
Ale zase si nebojme přiznat, že tenhle kousek české země je dost atraktivní na to, aby přilákal tu část rodáků zpět, tu nové spoluobčany z jiných koutů Česka. Díky podkladům Českého statistického úřadu a práci Deníku Data, se můžeme detailněji podívat na to, odkud se na Šumpersko, Zábřežsko a Mohelnicko přistěhovali lidé mezi lety 2005-2017, ze kterých máme data.
Celkem se za sledovaných 13 let do okresu Šumperk trvalým bydlištěm přihlásilo přes 10000 nových obyvatel. Nejvíce jich přišlo z Olomouce (2523), druhé je Ústí nad Orlicí (765), třetí pak Jeseník (685), následuje Praha (609), Bruntál (465), Ostrava (401), dále Brno (397), Přerov (319), Svitavy (314), TOP 10 uzavírá Prostějov (256).
Co z toho plyne? Že jsme rozhodně zajímavá adresa pro lidi z větších měst, normálně můžeme mít sebevědomí lákat k nám Pražany, Brňany, Ostravany. Velmi atraktivní jsme pro lidi z Moravskoslezského kraje a střední Moravy. Že by příroda a čistý vzduch? Těch plusů je víc, čtenáři positivSU vědí.
Na opačném pólu tabulky se čtyřmi přistěhovalci je okres Plzeň-sever, s pěti Strakonice a se sedmi lidmi Rakovník.
Milí spoluobčané, nebudeme skuhrat, že nám mladí utíkají do Prahy, ale hrdě budeme zvát Čechy, Moravany i Slezany, ať přijdou sem, že se jim tu bude líbit.