Jeseníky a Rychleby součástí nejdelšího výletu Českem

09.01.2021

Máme tady jednu výletní a berte to buď jen jako poplácání se, že žijeme právě na tomhle místě, anebo to vezměte jako tip na turistickou výzvu.

Tenhle nápad se zrodil v hlavě Martina Ubla, který za sebou má několik dlouhých pěších přechodů třeba v Nepálu či Kanadě. Když se při jarním lockdownu nudil doma, napadlo ho zkusit si nějakou delší túru a ejhle, vyklubal se z toho tisícikilometrový přechod po severní hranici České republiky, přičemž naše hory v tom mají co do délky kilometrů nejhlavnější roli.

To, co se jmenuje Cesta Českem (www.cestaceskem.cz), jde zvládnout jednorázově za cca 40 dnů nebo se tím můžete bavit o víkendech. A po absolvování celé štreky dostanete certifikát. Taky to může znamenat příliv těch opravdových turistů, kterým jde o chození a pohyb v přírodě. V Jeseníkách je čeká 170 kilometrů(!), v nichž od Králického Sněžníku, přes Smrk, Studniční vrch, Zlatý chlum, Rejvíz a Praděd nastoupají 4 900 metrů.

Odbočka na Smrku směr Borůvková hora a Bílá Voda je dobrovolná, jenže který blázen trávící na horách tolik dnů, by si nechal ujít rychlebskou přírodu :-) Jsou to maximálně 2 dny navíc.

Teď se hraje o to, jestli se trip dostane do evropské sítě dálkových pochodů. Snad je šance, když jsme díky Klubu českých turistů zemí s nejlepším značením tras.

#cestaceskem #trippocesku #jeseniky #rychlebskehory #nejdelsivylet #40dnuvprirode #navyletvjesenikach

Foto (zdroj): Vít Peterka, Facebook Cesta Českem

"Jeseníky jsou magické hory, chtěla bych jim věnovat víc knih", pronesla spisovatelka a překladatelka Markéta Pilátová, když se po několika letech života v Latinské Americe přistěhovala do Velkých Losin. Pardon, pro nečtenáře, mluvíme tady o velice plodné spisovatelce opakovaně nominované na prestižní literární ceny (Magnesia Litera, Cena J....

Chystá se vydání hodně zajímavé knihy 'Čti Jeseníky'. Kolektivní dílo, do jehož přípravy se zapojují velcí lokální patrioti, jako například Lukáš Abt, co na Jesenicku maká okolo pramenů, Jiří Glonek, který napsal knížku Na Jeseníky, píšící historici zabývající se našim regionem Pavel Macháček, Miroslav Kobza a Igor Hornišer, Vít Slezák z CHKO...

Jako den na podporu cestovního ruchu vyhlašujeme sobotu 5. června, každý pro to můžete udělat nějakou aspoň drobnost. Objednat si vstupenku na turistickou atrakci, zarezervovat si stůl v restauraci, koupit lokální výrobek..., a pak se podívat na pořad České televize 'Českem nejen za sportem'. V něm snowboardkrosařka Eva Samková a skikrosař Tomáš...