Jakub Hříbek z Olšan ústy ilustroval knihu

21.01.2019

Když se stanete zručným truhlářem, protože si vaše ruce rozumí se dřevem, je to super. Když to dotáhnete na matematického vědce, neboť si v číslech váš mozek libuje, gratulujeme vám. Ale co když se stanete ceněným v disciplíně, pro níž nemáte prakticky žádné předpoklady?
Přesně tohle je případ umělce Jakuba Hříbka. Se svým těžkým tělesným hendikepem - od narození má ochrnuté ruce i nohy, se naučil malovat ústy. A to tak pěkně, že by mu nestačil mnohý z nás, co má obě ruce zdravé.
Kuba žije od tří let v Domově Paprsek v Olšanech u Šumperku, kde se jeho talentu dlouhodobě věnují. Odměnou všem je mnoho úspěchů, které si za tu dobu Jakubova díla vysloužila. Má za sebou mnoho výstav, dobročinných dražeb, poslední trefou do černého je ilustrace knihy o československém podnikateli J.A. Baťovi. Ta vyšla v portugalštině z pera Markéty Pilátové a je určena dětem žijícím v brazilském městě Batayporã, jež Baťa založil.
Je docela možné, že kniha nakonec vyjde i pro český trh a milovník koček Jakub Hříbek by se tak mohl dočkat dalšího uznalého pokyvování jeho českými příznivci.
Jeho vůle by mohla být motorem a motivací pro všechny, kteří si nejsou jisti svým talentem a váhají, zda se pustit do něčeho, co by je bavilo. Rozhodně to udělejte a začněte hned.

Foto (zdroj): Nakladatelství ÚMUN