Jak to bylo s Eskymo Welzlem

03.06.2020

Všichni se asi shodneme, že cestovatel a dobrodruh Jan Welzl je nejznámější osobností města Zábřeh. A je to skvělé, když se můžeme hrdě hlásit k historické postavě, jejíž knížky byly svého času bestsellery a odborníci se dodnes přou, jestli to Welzl všechno prožil anebo byl prostě tak skvělým vypravěčem. Však se jeho život stal jednou z inspirací pro zrození všeuměla Járy Cimrmana :-)
Nicméně jasná zpráva je, že Welzl byl zábřežským rodákem, který podstatnou část svého života strávil na Novosibiřských ostrovech a na Aljašce. Trochu jasna, které se skalním Welzlovým fanouškům možná nebude úplně líbit, se pokusila do života Eskymo Welzla vnést reportáž uznávaného historika Českého rozhlasu Stanislava Motla. Ten, jak je u něj zvykem, hodně pracuje s fakty dochovanými v archivech. Bodrého vypravěče a nejneobyčejnějšího českého cestovatele Motl líčí s malinko většími pochybnostmi. Však si pusťte audio záznam a nechte se vystavit možná novému pohledu na našeho oblíbence 'Pojídače medvědů'. Reportáž zde.
Vsadíme se s vámi, že i po poslechu na vašem vztahu k Janu Eskymo Welzlovi nic nezměníte. Leda se potutelně usmějete pokaždé, když uvidíte jeho sochu na vlakovém nádraží od Stanislava Lacha.