Jak pomáhají evropské peníze na Šumpersku

31.10.2020

Nedá nám to a čas od času se musíme štípnout do ruky, jestli se nám to náhodou nezdá. A nezdá. V nejdivočejších snech si dokonce umíme představit, že Češi by si klidně odhlasovali Czechxit ;-)
Pardon, netvrdíme, že EU je reklamou na bezmezně idylická přátelství, ale jaksi vůči členství v unii nevidíme alternativu. Nebo jo, alternativu jo, ale ta je spojena se zhoršenou svobodou pohybu, s omezenějším přístupem našich firem na evropské trhy, s menším konkurenčním prostředím, které také naši zemi táhne kupředu atp.
Dovolte nám se malinko podívat na pár projektů, které tu víc, tu míň, přispěly k rozvoji regionu a předesíláme, že teď zmíníme pouze aktuálně běžící projekty a jen projekty z oblasti životního prostředí a klimatické změny. Těch bruselských eur není málo, a to jde o malou sondu.
Znáte Klein automotive? Ti realizovali velká energetická opatření, bratru za 18 milionů, z čehož EU jim přispěla částkou asi 5,4 milionů korun. Šumperský DOLS taky investoval do snížení energetické náročnosti svého provozu, to ho stálo lehce přes 8,3 milionů, z bruselského bankovního účtu přišlo 5,6 milionů. Pojďme dále, Sběrný dvůr-EKO servis Zábřeh dostal na nákup kontejnerů, drtiče a třídiče přes 4 milion. Pakliže v Hanušovicích platili za snížení energetické náročnosti obvodního oddělení budovy Policie ČR přes dva a ¼ milionu, tak evropská dotace činila lehce přes milion. A co Svébohov? Splašková kanalizace za 51 milionů a Brusel na ni dává 32 a půl milionů. Úsov zaplatil necelé dva miliony za preventivní protipovodňová opatření v podobě varovného systému a digitalizaci povodňového plánu, dotace EU byla víc než 1 300 tis. Šumperská ZŠ Vrchlického řeší projekt větracích jednotek s rekuperací tepla, ze 7,2 milionu nákladu hradila EU milionů 5. Třeba takhle, no? Klidně bychom mohli pokračovat.
Jako zůstaňme samozřejmě kritiky věcí, které EU dělá blbě, ale neříkejme prosím "ten Brusel", vždyť tam máme svoje politiky, to i my jsme "ten Brusel".