I Šumpersku bude sloužit nové elitní výzkumné pracoviště

11.07.2020

Zapomeňte na to, že vysoká škola je pouze instituce chrlící inženýry a magistry. Je toho výrazně víc, co dělá. Jak jsou univerzity plné chytrých lidí a špičkově vybavených laboratoří, rodí se na akademické půdě kvanta nápadů, pokusů, testů a výzkumů. Něco nedopadne, ale z něčeho se vyklubou reálné projekty, které pak třeba uchopí soukromý sektor. Je důležité, a šumperská odnož Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK) se o to bude pokoušet, aby docházelo k transferu znalostí z olomoucké Univerzity Palackého (UPOL) právě do byznysu, do toho v okrese Šumperk :-o
Z tohoto pohledu je víc než skvělé, že UPOL po prázdninách připravuje otevření Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií (CATRIN), což v praxi znamená integraci stávajících vědeckých center školy, tedy Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum, Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů a Ústav molekulární a translační medicíny, které navíc úzce propojí s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR a s Fakultní nemocnicí Olomouc.
Vedení univerzity si od nové instituce slibuje rozšíření multioborové spolupráce a zkvalitnění výzkumu, díky čemuž bude olomoucká výzkumná instituce schopna dávat světu nové objevy, patenty... a třeba něco z toho může posloužit v inovacích i šumperským firmám. Anebo, a to by bylo ještě lepší, se může stát členem vědeckého týmu nějaký absolvent UPOLu od nás z okresu Šumperk :-)

Foto (zdroj): archiv Univerzita Palackého