Hvězda šumperského basketu Ivana Večeřová

26.06.2019

Minimálně v letech 2003, 2005 a 2010 byl Šumperk hrdým fanouškem ženského basketbalu, víte proč? To pomáhala vyhrávat české reprezentaci jednu zlatou a dvě stříbrné medaile rodačka ze Šumperku, Ivana Večeřová.
Odchovankyně šumperského basketu patřila na pozici pivota k jeho zlaté éře. Byla pevnou součástí národních výběrů, které zazářily na mezinárodním poli, kdy Češky získaly v roce 2003 stříbro a v roce 2005 dokonce zlato na Mistrovství Evropy a v památném finále světového šampionátu 2010 v Karlových Varech podlehly naše holky i s Ivanou na palubovce Spojeným státům americkým a na domácím MS z toho bylo stříbro.
Ivana Večeřová za sebou má vydařenou i klubovou kariéru. Start pod koši v Šumperku jsme již zmínili. Z něj následoval přesun na dva roky do Přerova a pak už skvělá léta v Brně, kde získala senzačních 11 titulů mistryň České republiky. Po fenomenálním období si střihla dvě zahraniční štace v asi nejlepších evropských ligách - španělské Valencii a tureckém Galatasaray, aby derniéru profesionální sportovkyně završila opět v Brně.
Basketu zůstává věrna i nyní, v prostředí se pohybuje v roli trenérky, a i když je aktuálně na mateřské dovolené, k trénování se rozhodně vrátí.
Bez zajímavosti jistě není, že i jako celoživotní sportovkyně dokázala rozjet i řekněme standardní pracovní dráhu, před rodičovstvím pracovala v jedné velké české pojišťovně. Takže mladí sportovní talenti, na školu rozhodně nekašlete, nabyté znalosti se vám po sportu mohou hodit. Ostatně sama Ivana dokázala při hraní basketu na nejvyšší úrovni úspěšně zvládnout i studium na Masarykově univerzitě, normálně je inženýrka.

Foto (zdroj): Pavel Ševela