Hrdý rodák Aleš Valenta

18.06.2019

Po sedmnácti letech se vzpomínky oživují obtížněji, ale pokud se přenesete do zimy 2002, musí vám to naskočit. V americkém Salt Lake City získal pro Českou republiku jedinou zlatou olympijskou medaili rodák ze Šumperka Aleš Valenta. Jako první na světě zvládl na můstku skočit trojité salto s pěti vruty, a tak jsme si mohli poslechnout českou hymnu.
Od té chvíle to byla pro Aleše jízda! Stala se z něj sportovní celebrita, která se nikdy nezapomínala hlásit ke svému rodišti. Dokonce to bylo úplně naopak, ve Štítech na Šumpersku postavil letní akrobatické centrum, které dodnes slouží k tréninku lyžařů a snowboardistů. A tohoto sympaťáka byly plné televize a noviny, však právě směrem k médiím se posunula jeho posportovní kariéra. Rádio, televize, moderování akcí ... aktuálně je Aleš tváří České televize, jejího dětského Déčka, kde uvádí pořad Lvíčata, který se snaží přivést děti ke sportu a taky moderuje motoristický magazín Auto Moto Revue ve stejné televizi.
Ze všeho nejvíc je to ale sporťák. Mimochodem sportovní skóre Aleše Valenty, když v roce 2007 končil kariéru, bylo 12 pódiových umístění na světových pohárech (3x první), tři účasti na zimních olympiádách (Nagano 4., Salt Lake City 1., Turín 21.) a mezi soupeři obrovský respekt.
Aleši, díky za pozitivní emoce, které jsi Šumpersku dal, díky za to, co děláš pro naše děti teď.

Foto (zdroj): archiv Aleše Valenty