Fenomén Emilio Hekele

17.01.2019

V posledních dnech jsou ve vyhledávačích nejhledanějším městem Loštice. Ovšem tentokráte ne kvůli slavným syrečkům, ale kvůli cyklistickému démonovi, který se v jednačtyřiceti letech nesmazatelně zapsal do republikového šampionátu elitních cyklokrosařů. Emil Hekele, amatérský cyklista z Loštic, co už mnoho let prohání zdejší cyklokrosovou profi špičku, tam smolně, a i trochu sporně, přišel o šanci vybojovat vytouženou medaili z Mistrovství ČR. Inkriminovaný problém, kdy se měl Emil neoprávněně vrátit zpět do depa, nechceme soudit, to přenecháme povolaným, každopádně funkcionáři si to od něj vyslechli. To, co nás na příběhu neúnavného dříče fascinuje, je jeho zarputilost, s jakou sedá po zavření vlastního cykloobchodu 'Emilio' na kolo a jede trénovat. A když se postaví na start závodu chlap, který okolo sebe nemá profesionální tým, nemá příjmy zajištěné smlouvu, nemá k dispozici neomezený přísun materiálu a je schopen soupeře, kteří tohle všechno mají, porážet, je to hodně silné téma. Možná i námět na film. Sobotní kapitola, v jejímž ději si Emil vodil i hvězdného Zdeňka Štybara, aby pak byl rozhodčím ze závodu stažen, by v bijáku nenechala jedno oko suché.
Aby nedošlo k mýlce, slovem 'amatér' z Emila nechceme dělat exota, který zajíždí výsledky, na které výkonnostně nemá mít, jde o úplně jinou věc. Emil se s omezeným časem, skromnějším vybavením a amatérským zázemím dokáže na téhle vrcholové úrovni, kde fakt rozhodují detaily, rovnat s profesionály. Ani nemyslet, kde by jezdil, kdyby měl profi smlouvu a čas věnovat se jenom cyklokrosu. Ale tenhle samorost jde jinou cestou, a i ta mu přinesla spousty skvělých výsledků, třeba ve 39 letech, na prvním Mistrovství světa mezi elitou, 22. příčku. A stovky dalších pódiových umístění.
Je to borec, který celou svou kariérou ukazuje všem, že máte-li jakýkoli sen, jděte za ním, žijte ho, protože i samotná cesta k jeho splnění bude zábavná a úspěšná, pokud do toho půjdete na 100 %.  

Foto (zdroj): JM Photo, facebook E.Hekele