EU a Šumpersko - jděte volit

24.05.2019

positivSU se nehrne do vyjadřování politických názorů a preferencí, na to mají naši čtenáři svoji hlavu, ale dneska nemáme problém přiznat, že v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, kdy na Šumpersku hrozí fakt nízká účast, vás k volebním urnám chceme trošku pošťouchnout.
Tedy tak, na první pohled se zdá, že obyvatelé okresu Šumperk jsou na Brusel nabručení, což naštěstí průzkum (Behavio Labs, STEMu a Institutu pro evropskou politiku Europeum) až tak nepotvrdil. Jsme největší euroskeptici, ale asi jen 10 % z nás by si přálo urychlený Czexit. Pakliže dalším deseti procentům vyhovuje současný stav, tak celých 80 % lidí volá po reformě Evropské unie. Není tohle ten správný motiv pro vhození volebního lístku?
Tři čísla pro vás: 565,4 miliard Kč ČR od roku 2004 do 2018 do EU zaplatila; 1,31 bilionů Kč ČR z EU za stejné období získala = čistý příjem pro ČR je 741,3 miliardy Kč. A co se za to na Šumpersku, Zábřežsku a Mohelnicku třeba udělalo? Nemocnice Šumperk zkvalitnila péči pořízením nových přístrojů, byla elektrifikována železniční trať Zábřeh-Šumperk-Kouty, byly sanovány ekologické zátěže bývalé skládky v Rapotíně, zábřežský Hevos modernizoval výrobu nábytku, lázně ve Velkých Losinách vybudovaly dům Božena, no a stovky dalších projektů.
Jeden malý trik na závěr, který také zmíněný výzkum prozradil. Čím hrdější jsme na Česko, tím hrdější jsme na unii, tak to pojďme vzít pěkně od podlahy a začněme být hrdější na okres Šumperk, ta ostatní hrdost přijde sama.
Kdyby někoho zajímaly detaily citovaného průzkumu, najdete jej tady