Dovědět se víc o Jeseníkách

20.07.2019

Pokud se v období letních prázdnin nehodláte mačkat se stovkami dalších návštěvníků našich hor na těch nejvytíženějších místech, není problém najít taková, která zatím odolávají větší pozornosti, a přitom často mohou být hodně zajímavá.
Zajeďte si na kole, vlakem anebo autem do Branné a udělejte si příjemnou procházku po okolí, kterou třeba zakončíte občerstvením v místním minipivovaru Kolštejn. Ale než se začnete těšit na orosené pití s pěnou, pojďte se dovědět, co se můžete dovědět na doporučené Naučné stezce Pasák. První pozitiv, je to okruh a nemá ani 13 kilometrů, to kromě špuntů dá snad každý. Hlavní je, že nejde o pouhou procházku přírodou, na trase máte možnost několika zajímavých zastávek, přičemž tou nejhlavnější pro vás zřejmě bude 250 široký a až 30 metrů vysoký skalní útvar - přírodní památka Pasák, jíž tvoří několik skalních bloků. Výlet však slibuje 14 zastavení, přidáme tedy další naše tipy, nač se můžete po cestě těšit - zaniklá lesní úzkokolejka sloužící kdysi ke svážení dřeva z kopců, prvorepublikové pohraniční opevnění a pěchotní srub S 50 'U Trati', divoký tok říčky Branná, úchvatné výhledy ... A cíl je v Branné, kde kromě pivka můžete navštívit proslulý Kolštejn, prohlédnout si asi nejmalebnější náměstí široko daleko a tak.
A jestli to absolvujete a jestli se vám to bude líbit, předejte to dál, musíme ty mraky turistů rozptýlit i na neobjevená místa.

Foto (zdroj): Lukáš Blažek