Dočká se Jiří Bartek Nobelovky?

27.02.2019

Ve vědeckých kruzích je označován za nejžhavějšího českého adepta na Nobelovu cenu, a i když on tvrdí, že na světě je mnoho lepších vědců, svým celoživotním výzkumem v boji s rakovinou se řadí mezi nejcitovanější české odborníky.
Jiří Bartek, rodák ze Šumperka, dělá svému městu obrovskou radost, protože ve svém oboru dosáhl světových úspěchů. Věnuje se především mechanismu dělení nádorových buněk a vzniku nádorů. Občas se objeví na své alma mater Univerzitě Palackého v Olomouci či v Ústavu molekulární a translační medicíny tamtéž, ale většinu času tráví v dánské Kodani, kde bádá v mezinárodním ústavu pro výzkum rakoviny Kræftens Bekæmpelse. Jeho tým se mj. snaží o lepší předpověď toho, jak bude nádor reagovat na léčbu.
Když vám takhle renomovaný Šumperák řekne, že riziko rakoviny můžete citelně snížit dobrou životosprávou, budete se jeho doporučením řídit? Nekouřit, vyhýbat se znečištěnému prostředí, jíst hodně ovoce a zeleniny, příliš se neslunit ...
Žije v Dánsku, do ČR se dostává jenom sporadicky a prakticky výhradně pracovně. Říká, že na chození po horách snad bude čas v důchodu. Kdo ví, jestli se po Jeseníkách jednou bude prohánět držitel Nobelovy ceny. Jeho výzkumu přejeme co nejvíce úspěchů.
Videoprofil zde.

Foto (zdroj): Univerzita Palackého Olomouc