Dlouhé stráně jako řešitel blackoutu

29.12.2019

Unikátnímu stavebnímu dílu Dlouhé stráně, díky kterému Jeseníky každoročně navštíví tisíce lidí, se dostalo další důležitosti. Několika technickými úpravami byl z přečerpávací vodní elektrárny vytvořen zásadní článek české elektrické soustavy, bude-li postižena tzv. blackoutem. Blackout je náhlé přerušení dodávky elektrické energie na velikém území země. Nejskloňovanějším je tenhle termín v souvislosti s nějakou přírodní kalamitou, která přeruší vedení vysokého napětí anebo je blackout zmiňován jako důsledek kybernetického útoku.
Vlastník elektrárny ČEZ investoval asi 11 milionů korun do toho, aby Dlouhé stráně mohly na dálku nastartovat elektrárnu Chvaletice, bude-li tato postižena blackoutem. To, co se laikovi jeví jednoduše, ve skutečnosti znamenalo úpravy na obou koncích drátů. Přece jen jde o skoro dvousetkilometrovou vzdálenost, ten tzv. start se tmy musí proběhnout velmi kontrolovaně.
Tak to vidíte, máme zase o důvod víc být hrdí na to, že tu ty Dlouhé stráně máme. A kdo ještě nebyl na exkurzi, urychleně naplánovat.

Foto (zdroj): Jan Polák