Další šumperská umělecká osobnost Bedřich Ludvík

09.07.2019

"Šumperk nebude sedět v koutě!", dala by se parafrázovat legendární hláška Patrika Swayze z kultovního Hříšného tance, kde hlavní hrdina odhodlaně hájí svoji taneční partnerku slovy "Baby nebude sedět v koutě!". A my pro vás máme dalšího šumperského rodáka, který zanechává pořádnou stopu, tak Šumperáci, hrdě hlavu vzhůru.
Bedřich Ludvík se narodil v roce 1953 v Šumperku, kde na Střední železniční škole studoval na strojvedoucího. Na vysokou šel do Brna, konkrétně na Vysoké učení technické, jenže ho to táhlo k umění, k filmu, a tak se přihlásil na FAMU, kde vystudoval dramaturgii a scenáristiku. To ho definitivně odsunulo do Prahy. Zde se přes filmové studio na Barrandově dostal do České televize, kde se coby dramaturg podílel na vzniku spousty zajímavých inscenací, dokumentů, filmů (např. Amerika, Výchova dívek v Čechách, Kytice ...). Přibyla také role scenáristy i režiséra (např. Film o filmu Kozí příběh, Praha, město věží, Zpět k pramenů aj.).
Jenomže Bedřich Ludvík je v kulturní sféře rozkročen mnohem šířeji. On třeba v roce 1996 vydal poměrně úspěšnou knihu Pohádky pro otce a matky či oceňovanou naučnou knihou Zpět k pramenům a píše další, hlavně dětské (např. O Šiškounech, O Plecháčkovi ...). Kromě toho je taky písničkář.
Jedna zajímavost na závěr, Bedřich Ludvík na svém osobním webu uvádí datum svého úmrtí 1.8.2032, tak to má s trochou nadsázky ještě 13 let a pár dnů na to, podílet se na dalších filmových, televizních, hudebních i knižních dílech ;-) Přejeme mu pevné zdraví.

Foto (zdroj): archiv Wikipedie