Crowdfunding pomohl nové knize o Janu Zajícovi

27.10.2020

Jan Zajíc, který se upálil 25. února 1969 na protest proti normalizaci jako tzv. pochodeň číslo dvě, po sobě zanechal nesmazatelnou stopu také v Šumperku. Coby student tehdejší Střední průmyslové školy železniční se do Prahy vlakem vydal právě z našeho města.
Považujeme za důležité, aby se o těchto činech nepřestávalo mluvit, aby zůstávaly v našich hlavách a stále nám připomínaly, že na demokracii a svobodě se musí neustále pracovat.
Přispět k tomu chce i kniha Oldřicha Šuleře mladšího 'V očích měli plameny', která hrdinský, avšak velmi tragický příběh šumperského studenta popisuje. Autorovo vyprávění přináší o životě Jana Zajíce nová fakta, prvně totiž zachytil výpověď jeho bývalého spolužáka Jana Nykla, který Zajíce na cestě do Prahy doprovázel.
Protože Oldřich Šuleř s rukopisem neuspěl o klasických vydavatelství, pro něž kniha zkrátka nemá dostatečný komerční potenciál, rozhodl se dojít si pro peníze na crowdfundingovou platformu Hithit a ono se opět potvrdilo, že jak jde o dobrou věc, lidi se umí zapojit. Díky tomu v listopadu kniha vyjde minimálně v nákladu 600 výtisků, protože se povedlo vybrat potřebných 40 tisíc korun.
Hlídejte si místní knihkupectví anebo objednávejte přímo u autora na e-mailu info@suler.cz.

Foto (zdroj): Libuše Šuleřová