Lokální výrobky Šumperska s krajským oceněním

22.10.2019

Nevynecháme jedinou příležitost, kdy můžeme upozornit na kvalitní regionální produkci čehokoli, co má původ v okrese Šumperk. Dnes může zaplesat srdce každého patriota, který do svého jídelníčku zařazuje místní výrobky.
Olomoucký kraj ve spolupráci s krajskou Agrární komorou vyhlásil "Výrobek Olomouckého kraje", jež oceněným dovoluje opentlit svoje výrobky označením "Výrobek OK". Z 81 přihlášených jich odborníci v devíti kategoriích vybrali 12. Zásadní je samozřejmě původ, chuť a kvalita, nicméně hodnotitelská komise posuzuje také obal, vzhled a složení výrobku. Vše pak musí podtrhnout vysoký podíl ruční práce. A kdo tedy za nás uspěl? V kategorii sýry zabodoval Černoušek od Roztomilých sýrů ze Šumperka, v masných výrobcích byl oceněn uzený bok Tomáše Kappela z Libiny. Etiketa "Výrobek OK" bude zdobit taky višňový džem s rumem od Via Delicia Zábřeh. No a v kategorii nápojů zabodoval letos 35 let slavící Šerák z hanušovického Pivovaru HOLBA a sirup z červené řepy s malinami ze sociálního podniku Dobroty. Všech pět oceněných tak na sebe může být ještě o kousek pyšnější.
Lidí plnících své lednice a spižírny lokálními potravinami a nápoji přibývá, zkuste i vy ostatní pohnout místní ekonomikou a kupujte alespoň občas nejen Roztomilé sýry, dobroty z Dobrot a Designfoods či z hanušovické Holby, místních řemeslných producentů je na Šumpersku mnohem víc.

Foto (zdroj): archiv Via Delicia