100 % hand made by Luděk Žákovský

21.03.2019

Tyhle příběhy by se měly dostat ke středoškolákům, pro něž je dneska kariérní metou práce bankéře či právníka v korporaci. Nic proti nim, ale za pár let mnoho těchto pozic zanikne, prostě zmizí, nahradí je technologie.
Je na čase naší mládeži prezentovat úspěchy podobné tomu Luďka Žákovského, který ač absolvent stavební průmyslovky a rodák z Moravských Budějovic (pssst, těch Budějovic, co vyřadily Draky), má dnes v Šumperku na náměstí u radnice malou dílnu, v níž vyrábí krásné kožené věci. Je šťastný, protože dělá práci snů, je svým pánem a jeho opasky, peněženky, obaly na diáře a notesy a další kožené doplňky dělají lidem obrovskou radost. Jsou módní, trvanlivé a mají duši.
Důležité je totiž říci, že v případě Luďka mluvíme o 100% ruční práci, s trochou nadsázky k práci používá pouze nit a dvě jehly. Pak už jen klasické nástroje na opracování kůže, ale žádné přístroje, žádné technologie, jen kůže a mistrovy šikovné ruce. Co je ještě pozoruhodné, tak fakt, že se Luděk snaží zapojit místní dodavatele surovin, aby jeho produkty byly opravdu hand-made-in-Šumpersko.
Máte od něj něco? Na spokojenost se ani neptáme, tu jaksi předpokládáme, spíše nám řekněte vy ostatní, proč na džínách nemáte opasek 'Zakovsky'?

Foto (zdroj): Jára Sijka