Náš obdiv mají všichni drobní živnostníci, co se k podnikání dostali přes svoje hobby, nějaké to háčkování, malování, vaření paštik, chov včel a tak. Manažerskou mluvou 'bod zvratu', kdy po nezbytných vstupních investicích do vybavení, pronajmutí prostor a předzásobení materiálem, začnou konečně trochu vydělávat, se totiž často dostaví až po...

Demografický vývoj není dobrý, absolventi středních škol tenhle region opouští až příliš ochotně, za častý důvod uvádí nemožnost najít adekvátní profesní uplatnění a/nebo finanční ohodnocení nesplňující jejich očekávání. Necháváme stranou, kde je ten zakopaný pes, pracujeme s faktem, že se to děje.

Korporace jsou pod veřejným tlakem, aby dělaly víc pro ochranu životního prostředí. Zpravidla mohou, neboť mají přístup ke know-how a mají finanční prostředky na to, aby zelenaly. Koneckonců často plní funkci inovátorů svého oboru, od něhož se inspirují ti menší.

Poslední dobou k nám přichází zajímavé příležitosti, které reflektují to naše kapku složitější Šumpersko a svou náplní nám nabízí pomoc s dohnáním náskoku, který na nás mají vyspělejší regiony.

Přínos pro venkovskou krajinu, to je hlavní kritérium v soutěži Pestrá krajina, jíž už potřetí vyhlašuje Asociace soukromého zemědělství ČR. Pestrá krajina hledá sedláky, kteří dbají o krajinu daleko nad rámec svého hospodaření. Je pro nás velikou radostí, že ze šesti oceněných subjektů v rámci celé republiky, jsou hned dva z okresu Šumperk :-)

Velkolosinské lázně jsou patrně nejoblíbenějšími termálními lázněmi v Česku. Však je do nich v posledních letech hojně investováno. Svůj podíl na růstu popularity podhorských lázní přináší i rozsáhlý Thermal park.

Nemyslíme si, že větší spotřebu lokálních, potažmo českých potravin, jde zákazníkům nadiktovat zákonem, mnohem více věříme sice v pomalé, ale o to pevnější budování vztahů mezi spotřebiteli a producenty prostřednictvím kvality a férovosti.

Když jste významným hráčem českého bio zemědělství, musíte být přípraven stát u důležitých momentů svého oboru. Takovým zásadním momentem je nepřehlédnutelný růst zájmu o farmářské produkty, mezi nimi i zemědělskou produkci.

Nikdy není pozdě se s vámi podělit o měsíc starý úspěch studentů šumperské SŠ železniční, technické a služeb, kteří se přihlásili do soutěže Soutěž a podnikej. Ta se snaží po celé republice vyhledávat středoškoláky mající v hlavě nápad anebo už na stole konkrétní projekt stojící za překlopení do reálného byznysu.

Moc fandíme všem místním výrobcům, kteří si tolik zakládají na tom, že jejich produkty vznikají tady na Šumpersku a Zábřežsku, že mají na prvním místě kvalitu a lokálnost surovin, a že se při tom všem snaží být ještě co nejohleduplnější k životnímu prostředí. Koneckonců právě splnění těchto atributů je vstupenkou do katalogu regionálních výrobků,...

Tohle jsou hrozně milé věci, napsat o VISTAFILM s.r.o. už jsme se dávno chystali. Teď je tu skvělá příležitost připomenout šumperskou produkční společnost manželů Ivy a Lubomíra Hlavsových. Ti mají léta zkušeností z oboru dokumentární a hrané televizní tvorby, teď nejčerstvěji je to na celovečerním filmu Jako letní sníh.

Do klasické ekonomie dostal slovo inovace americký ekonom českého původu Josef Alois Schumpeter. Inovace znamená vylepšení, modernizace, zdokonalení..., to je pro každou firmu klíčová dovednost a možná právě proto nám tolik záleží na mapování toho, jak moc inovativní je okres Šumperk, lépe řečeno soukromé podniky v něm.

Prosinec a leden jsou dle českých tradic měsíce domácích zabíjaček a uzení. Přijde nám fajn vám říci, že právě k tomu uzení vám může jako pomocník dost dobře posloužit, mnoho let posloužit, teploměr ze šumperského podniku APATOR METRA s.r.o.
Kdo o firmě slyší poprvé nás překvapuje, ale budiž ;-) Předkládáme pár faktů o jednom z největších výrobců...

Je logické a očekávatelné, že se v regionu nejsilnější firmy zapojují do věcí jdoucích za hranice jejich byznysu. Ačkoli kdy chcete s jistotou tvrdit, že to a to už není jejich byznys ;-)
Jeden z významných zaměstnavatelů Šumperska Pars nova, jinak výrobce a opravář kolejových vozidel, člen skupiny Škoda Transportation, má úzkou vazbu na Střední...

Zábřeh si připsal jeden krajský úspěch na prestižní podnikatelské soutěži Firma roku, která v České republice běží už 15 roků, a kromě celostátního kola hledá zajímavé podnikatele i v regionech.
Za rok 2020 si ze slavnostního (online) vyhlášení Vodafone Firma roku 2020 Olomouckého kraje odnesl krásné stříbro Olin Bezchleba. Jeho Designfoods s.r.o....

Je to tak, autentické podnikání je to nejudržitelnější podnikání na světě. Už mnoho let to přesně takhle dělá šumperský výrobce outdoorového oblečení Tilak Romana Kamlera. A dlouhodobě mu to v dobrém smyslu slova žerou zákazníci. Jasně, na prvním místě je kvalita samotných výrobků, ale hodně vysoko pak je uvěřitelnost podnikatelského příběhu. Ten...