Stejně jako jiné potravinářské podniky, tak i producent unikátních Olomouckých tvarůžků musí na základě veterinárního zákona bezpečně likvidovat odpad živočišného původu z výroby, označený jako VŽP (vedlejší živočišné produkty). Jakým způsobem to firma dělá? Posílá je k ekologickému zpracování do bioplynové stanice EFG Rapotín, která dokáže zbytky...

Tak jo, souhlasíme s vámi. Na to, že jsou hospody zavřené, je na positivJE piva v poslední době poněkud dost. Na druhou stranu, o tomhle úspěchu nejde mlčet.
Na konci února proběhl v Českých Budějovicích jeden z největších mezinárodních pivních festivalů v ČR, dokonce už jeho 30. ročník - International Beer Festival Budweis. Vedle Plzně vlastně...

Mezi ty, kteří jediným rozhodnutí vlády přišli prakticky o 100 % příjmů, jsou malé pivovary, jejichž produkci nenajdete v regálech supermarketů. Tyhle pivovárky prodávají svá piva buď jen ve vlastní restauraci, případně jsou k dostání i v jiných podnicích či pivotékách. Ale ty všechny jsou teď uzavřeny.
Asi žádnému sládkovi se nechce uvařené pivo po...

Možná teď stačí minuta. Minuta, na kterou se zastavíte a zamyslíte se, jaký zajímavý nápad jste v poslední době měli. Nápad, který by se dal zpeněžit.
No tak, nepodvádějte a opravdu přemýšlejte, nechce se nám věřit, že zrovna vás nic nenapadá.
Protože jestli tam v nedávné době nápad byl, doporučili bychom vám zvážit jeho sepsaní a přihlášení...

Bude to znít divně, ale možná právě teď je ta správná chvíle dát si dohromady nějaký kloudný podnikatelský záměr a do jeho realizace se po odeznění koronavirových opatření pustit?
Kdo by to tak viděl, dostane od nás doporučení zapojit se do projektu 'Podnikání na zkoušku', jehož třetí kolo na Šumpersku spustilo Business and Employment Co-operative...

Víme o desítkách drobných podnikatelek a podnikatelů kutajících na Šumpersku poctivě ten svůj malý lokální byznys, v němž prodej každého jednoho kusu výrobku navíc má dopad na tržby. Většinu z vás žene kupředu touha prorazit, etablovat se a pak možná expandovat, prostě být úspěšný.
Ti z vás, kdo se zabýváte výrobou něčeho, co snese označení...

Je to teď takové blbé období, které ale brzo přejde, a tak je možná ještě o trochu důležitější nechat se vystavit pozitivním zprávám.
Dneska si zatleskáme jako region přispívající k tomu, že v počtu včelstev jsme asi čtvrtí na světě. Navzdory tomu, že chovatelé řeší problémy s úhyny včel, v Česku to zdá se na velké trable alespoň pro...

Přes zemědělství a potravinářství tady máme jistý Agrofert a vedle něj spousty řádově menších firem - zemědělských družstev, a okolo těch pak desítky malých rolníků a farmářů. Všechny ty velikosti a formáty tvoří funkční zemědělský sektor.
Jenže v okrese Šumperk operuje skupina, která patří do daného oboru, ale jaksi ne úplně pasuje svojí velikostí....

Když máme ten Mezinárodní den žen, posvítili jsme si na květinářský byznys na Šumpersku. Všimli jsme si totiž, že obchodů s čerstvými květinami spíše přibývá anebo se ty stávající rozšiřují. Jestli se jinak peníze spotřebitelů přesouvají do e-shopů, v tomhle voňavém oboru je to trochu jinak.
Podle dat Svazu květinářů a floristů spotřeba květin jde...

Outdoorová značka Tilak to dělá dobře, myslíme s marketingem (a nejen s ním). S tím mu pomáhají ambasadoři - 'Tilak team', což jsou různí sportovní extremisti, ultra atleti, lezci i horolezci, cestovatelé, vodáci...
V pěkném videu se Tilak spojil s extrémním sportovcem Pavlem Paloncým, a tak nějak mile o sobě vzájemně popovídali. Pavel se ve spotu...

Jsou známy výsledky studie 'TOP Zaměstnavatelé 2020'. Ty bývají sestavovány na základě velkého průzkumu mezi vysokoškoláky (11,5 tisíce respondentů), kteří odpovídají na otázku 'Jaký je váš vysněný zaměstnavatel?'. Tradičně v tomhle žebříčku bodují třeba Škoda Auto, ČEZ (letos dokonce absolutní vítěz), Zentiva, Seznam, Ikea a další.
Předpokládáte...

Chcete jednu jarní? Staroměstské PROBIO to dělá moc pěkně, jak nenásilnou formou popularizuje biopotraviny, jak stojí v první linii a trpělivě učí Čechy jíst zdravěji. Tak trochu to odpracovává i pro další bio producenty. To lídři dělají.
Tak kdybyste na tuhle vlnu chtěli naskočit, sáhněte po zajímavé nabídce koupit si od PRO-BIO jejich bio semínka,...

Jdeme teď na tenký led, neb víme, jak vyhraněná je diskuze na téma 'elektrokola ANO x NE' a ejhle, do rétorických cvičení odpůrců proti zastáncům a zastáncům proti odpůrcům přihazujeme další polínko - elektrické koloběžky. Jenomže přátelé, my si tenhle populární dopravní prostředek bereme za téma z trochu jiného důvodu. Tím důvodem jsou inovace.
Tým...

Baví nás vám stále a stále dokazovat, že tenhle region umí vygenerovat skvělé věci. Dokonce tak skvělé, že rezonují v rámci celé republiky.
Na sklonku roku byly na Pražském hradě vyhlášeny prestižní ceny 'Českých 100 Nejlepších'. Ve Španělském sále to byla vybraná společnost - významní politici, úspěšné podnikatelky a podnikatelé, média... S velikou...

Vždy s patřičnou hrdostí prezentujeme lokální firmy, jejichž byznys překračuje hranice okresu. Stoprocentně to platí pro nábytkářskou firmu MBG, spol. s r.o., která je s asi stovkou zaměstnanců přední návrhářskou a výrobní firmou v oblasti interiérů prodejen a kanceláří.
V Zábřehu ji najdete v moderní hale v Sadové ulici, kde se řeší vše od návrhu a...

Původně nás dekorativní parafínové svíčky od firmy REPARTO zaujaly coby výrobek certifikovaný jako 'Jeseníky - originální produkt'. Ovšem až po hlubším seznámení se s podnikatelským příběhem jsme pochopili, že tyhle svíčky mají ve svém DNA mnohem víc než jen tenhle region.
Nevíme, jestli vy to víte, ale REPARTO je společnost ovládaná Charitou...

Všichni odborníci říkají, že se to musí, polovina z nich tvrdí, že se to nedaří - efektivně propojovat český vzdělávací systém s českým byznys sektorem. Samozřejmě to není jednoduché nastavit správně, důležité je to zkoušet.
Velmi dobře to zkouší šumperský Dormer Pramet, kterému už čtvrtý rok funguje projekt 'Prametheus', což je slovy samotné firmy...

Když vás tady máme přesvědčovat o tom, jak si nemáte nechat přes hlavu přerůst předvánoční shon, musíme vám nabídnout nějaký tip. Fajn, není problém, bude se vám líbit, však jde o pivo.
Pivovar HOLBA přichází se sympatickou náplastí na každoroční prosincové stresy, sládek Luděk Reichl totiž uvařil speciální Polotmavou 13, v níž se snoubí to nejlepší...

Některé makroekonomické poučky říkají, že výši mezd mimo jiné určuje struktura soukromého sektoru, tedy že je pro ekonomiku lepší být inovativní než jen montovnou a být inovační, znamená šlapat po vědě a výzkumu (V a V).
V tomhle kontextu je skvělé, že v Rapotíně sídlí Výzkumný ústav chovu skotu (jeho dceřiná společnost Agrovýzkum Rapotín s.r.o.),...